reginal
20 اسفند 1401 - 20:44

گسترش همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی ایران و ازبکستان بررسی شد

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در دیدار سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان گسترش همکاری های فیمابین خصوصا در زمینه های ترانزیت و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز در دیدار بختیار سعیداف سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان با وی، بر اهمیت مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف خصوصاً ابعاد مرتبط با همکاریهای اقتصادی، حمل و نقل، ترانزیت و لجستیک تاکید و با توجه به خواست روسای جمهور دو کشور برای ارتقای روابط، بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های موجود برای این مهم تصریح کرد.

بختیار سعیداف سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان نیز در این دیدار ضمن تشکر از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری های فیمابین خصوصاً در زمینه های ترانزیت، همکاری ها در حوزه اکو، حقوق بشر و سازمانهای بین المللی، از برنامه ریزی برای برگزاری سران کشورهای عضو اکو در تاشکند خبر داد و بر لزوم تقویت هماهنگی بین دو کشور در این خصوص تاکید کرد.

در این دیدار همچنین طرفین در خصوص آخرین وضعیت مناسبات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی بین دو کشور گفتگو و تبادل نظر نمودند.

شرایط افغانستان به عنوان همسایه مشترک دو کشور و تاکید طرفین بر لزوم همکاری و مساعدت کشورهای همسایه برای تقویت صلح و ثبات در این کشور، کریدورهای بین المللی حمل و نقل از جمله کریدور شمال - جنوب، موافقتنامه جدید تعرفه ترجیحی و تاکید بر لزوم ارتقاء حجم تبادلات تجاری، از دیگر موضوعات مورد گفتگوی امیرعبداللهیان و بختیار سعید اف در این دیدار بود.

وزیر حمل و نقل ازبکستان نیز که برای دیدار و گفتگو با همتای ایرانی خود در جمع هیئت سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان به کشورمان حضور دارد، در این نشست هیئت ازبکستان را همراهی می کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1087170