reginal
20 اسفند 1401 - 10:50

کرمانشاه آماده پذیرایی از کاروان های راهیان نور

کرمانشاه- هرساله با فرارسیدن نوروز استقبال از بازدید از مناطق عملیاتی دفاع مقدس افزایش می یابد و استان کرمانشاه با ۸یادمان فعال دفاع مقدس آمادگی میزبانی از کاروان های راهیان نور را دارد.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها- رؤیا متکیائی: یادمان‌های شهدای هشت سال دفاع مقدس در مناطق عملیاتی غرب کشور سند پایداری و استقامت دلاورمردان و شیرزنان ایران اسلامی و استان شهید پرور کرمانشاه و یادآور رشادت‌ها و فداکاری‌های مردم دروازه کربلاست و این روزها با ورود کاروان‌های راهیان نور به کرمانشاه، خاک پای شهیدان خفته در بهشت جبهه‌ها توتیای چشم عاشقان و علاقه مندان می‌شود.

یادمان‌ها محل نمایش ایثار فداکاری و از خودگذشتگی رزمندگانی دارد که از جان خویش گذشتند تا از مرزهای وطن پاسداری کنند و سربلند و استوار در تاریخ جاودانه بمانند.

استان کرمانشاه بعد از استان خوزستان دومین مقصد کاروان‌های راهیان نور در کشور بوده و این روزها اوج راهیان نور غرب کشور است و زائرانی از سراسر کشور به بازدید از مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس در این مناطق می‌پردازند.

ایام نوروز بیشترین بازدید از یادمان‌های دفاع مقدس شکل می‌گیرد

بازدید از مناطق عملیاتی و یادمان‌های شهدا و جبهه‌ها بعد از زمان دفاع مقدس و بزرگداشت مقام شهدا و خانواده شهیدان، رزمندگان و جانبازان و یادآوری هشت سال دفاع مقدس و حفظ یاد و خاطره شهیدان به عنوان موضوعی مهم و ارزشمند، موجب شد که کاروان‌های راهیان نور از سال ۱۳۷۶ راه اندازی شد و در ایام نوروز شاهد بیشترین بازدید کننده از این مناطق هستیم.

راهیان نور نوعی از گردشگری جنگ در ایران به شمار می‌رود و هر ساله گروه‌هایی از مردم مناطق مختلف کشور برای بازدید از مناطق جنگی غرب وارد استان کرمانشاه می‌شوند و حرکت کاروان‌های معنوی راهیان نور از تدابیر حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است.

هر نقطه از استان کرمانشاه نشانی از هشت سال دفاع مقدس را در خود جای داده و آثار جنگ هنوز در چهره کرمانشاه دیده می‌شود، شهر کرمانشاه و روستاهای اطراف آن بارها بمباران شد و بعضی از مناطق آن چون روستای گرماب از توابع بیلوار، روستای احمدوند، روستای توانعلی خضر زنده، روستای میره در کوزران، روستای زرده از توابع دالاهو، روستای نسار دیره گیلانغرب آماج بمب‌های شیمیایی دشمن شدند و هنوز هم زخم‌هایش التیام نیافته است.

کرمانشاه آماده پذیرایی از کاروان های راهیان نور

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و مردم این استان ۳۰ هزار ایثارگر شامل ۹ هزار و ۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و یک هزار و ۷۵۰ آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

همچنین تقدیم ۸۵۰ زن شهیده، ۱۵۵۰ بانوی جانباز و ۷۵۰ شهید زیر ۱۵ سال از سندهای افتخار مردم این استان است، رتبه اول زنان جانباز کشور و دومین استان که بیشترین تعداد زنان شهیده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده از آن کرمانشاه است.

بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و بیشترین بازدید کاروان‌های راهیان نور از یادمان‌های شهدای بازی دراز، شهدای مرصاد، مطلع الفجر، یادمان شهید شیرودی، شهید بهشتی، پادگان ابوذر و شهدای پاوه است.

استان کرمانشاه مسیر عبور کاروان‌های راهیان نور غرب و جنوب

سردار بهروز خوشبخت مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اردوی راهیان نور از ابتدای اسفندماه شروع شد و دانش آموزان برای بازدید از یادمان‌ها و مناطق عملیاتی اعزام شدند و تا ۱۴ اسفند ماه اردوهای راهیان نور دانش آموزی انجام شد.

وی افزود: از ۱۴ اسفند تا ۲۰ اسفند اردوی راهیان نور دانشجویان را خواهیم داشت و از ۲۰ اسفند ماه تا ۳ فرودین ماه ۱۴۰۲ بازدید عموم مردم از یادمان‌های دفاع مقدس را خواهیم داشت.

کرمانشاه آماده پذیرایی از کاروان های راهیان نور

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس استان کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن ماه مبارک رمضان در ایام نوروز اوج اردوهای راهیان نور در اسفندماه تا سوم فروردین خواهد بود و اعزام‌ها به اردوی راهیان نور جنوب انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: اردوی راهیان نور غرب کشور ویژه دانش آموزان برگزار شد و یادمان‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه شامل یادمان مرصاد، بازی دراز، شهدای پاوه، مطلع الفجر گیلانغرب و شهید بهشتی قصرشیرین میزبان دانش آموزان بود.

خوشبخت با اشاره به اینکه استان کرمانشاه بعد از استان خوزستان بیشترین بازدید کننده راهیان نور از مناطق عملیاتی دفاع مقدس را دارد، گفت: اوج اعزام‌های کاروان راهیان نور در اسفند و فروردین به مناطق عملیاتی جنوب است ولی بازدید کنندگان و مسافران در تمام طول سال از یادمان‌های استان کرمانشاه دیدن می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: استان کرمانشاه مسیر عبور کاروان‌های راهیان نور غرب و جنوب کشور است و یادمان‌ها در استان طی این ایام توسط خادمین فضاسازی انجام شده و آماده بازدید علاقه‌مندان و مسافران نوروزی است.

کرمانشاه ۸ یادمان فعال دفاع مقدس دارد

خوشبخت گفت، ۸ یادمان شامل یادمان‌های مرصاد، شهدای بازی دراز، پادگان ابوذر، شهید شیرودی، شهید بهشتی قصرشیرین، مطلع الفجر گیلانغرب، شهدای پاوه و شهدای شیخ صله و مراکز فرهنگی دفاع مقدس در استان کرمانشاه فعال است.

کرمانشاه آماده پذیرایی از کاروان های راهیان نور

وی با اشاره به فراهم بودن امکانات در یادمان‌ها برای بازدید عموم، عنوان کرد: افتتاحیه راهیان نور غرب کشور در سالروز عملیات بازی دراز در اردیبهشت ماه خواهد بود و در طول سال همواره از یادمان‌ها بازدید می‌شود و استان کرمانشاه پذیرای همه مسافران در ایام نوروز خواهد بود.

یادمان‌های دفاع مقدس کرمانشاه در ایام نوروز پذیرای زائران از سراسر کشور است

یونس عزیزی مسئول سازمان اردویی و راهیان نور سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: یادمان‌های مناطق عملیاتی استان کرمانشاه آمادگی لازم برای استقبال از زائران ایام نوروز را دارند و فضاسازی اردوگاه‌ها، یادمان‌ها و سطح شهر از مهمترین اقدامات راهیان نور استان برای ایام نوروز است، امید داریم با فضاسازی مناسب این مکان‌ها همچون سال‌های گذشته از این یادمان‌ها استقبال چشمگیری داشته باشند.

مسئول سازمان اردویی و راهیان نور سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه تصریح کرد: یادمان‌های مناطق عملیاتی استان کرمانشاه برای بازدید زائران از سراسر کشور در تعطیلات نوروز آمده شده‌اند و پنج یادمان شاخص شامل یادمان مرصاد، بازی دراز، شهدای پاوه، مطلع الفجر گیلانغرب و شهید بهشتی قصرشیرین آماده میزبانی زائران راهیان نور است.

کرمانشاه آماده پذیرایی از کاروان های راهیان نور

عزیزی با اشاره به خدمات ارائه شده به زائران راهیان نور جبهه‌های غرب کشور در استان کرمانشاه افزود: با همکاری ارگان‌های مختلف در برخی از مناطق عملیاتی برای رفاه حال زائران ایستگاه‌های صلواتی در ایام نوروز برپا می‌شود.

پیش بینی بازدید ۲.۵ میلیون نفری از یادمان‌های دفاع مقدس در کرمانشاه

وی با اشاره به اینکه اردوهای راهیان نور تا اردیبهشت ماه ادامه دارد، افزود: پیش‌بینی می‌شود آمار بازدید هموطنانمان از یادمان‌ها و مناطق عملیاتی غرب در کرمانشاه به مرز ۲.۵ میلیون نفر برسد حرکت ارزشمند راهیان نور یک حرکت بزرگ فرهنگی و تأثیرگذار در نسل جوان است.

راهیان نور یک حرکت بزرگ فرهنگی با تأثیرات مثبت است

سرهنگ مهرداد قنبری مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس ارتش در منطقه غرب کشور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: حرکت ارزشمند راهیان نور به عنوان یک حرکت بزرگ فرهنگی، با بازخوانی وقایع بی نظیر دفاع مقدس، در انتقال ارزشهایی چون مقاومت ایثار و فداکاری به نسل جوان و نوجوان امروزی تأثیرات مثبتی خواهد داشت.

وی افزود: ذکر روایات عملیات‌های دفاع مقدس در مکان‌هایی که محل وقوع عملیات‌ها بوده توسط راویان، در ارائه محتوای غنی فرهنگ شهادت و رشادت به نسل امروز بسیار مؤثر است.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس ارتش در منطقه غرب کشور تصریح کرد: استان کرمانشاه که جنگ در آن شروع شد و در آن به پایان رسید آثار به جای مانده از جنگ در جای جای آن دیده می‌شود و یادمان‌هایی چون بازی دراز و مرصاد و مطلع الفجر و شهید شیرودی و شهید بهشتی و شهدای پاوه همه گوشه‌ای از تاریخ پرفراز و نشیب هشت سال جنگ تحمیلی است و این یادمان‌ها همواره مقصد عاشقان و شیفتگان مکتب شهید و شهادت است.

وی ادامه داد: ارتش مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان خدمتگزار مردم با فراهم آوری امکانات در یادمان‌ها و مناطق عملیاتی دفاع مقدس میزبان هموطنان از سراسر کشور است و در ایام نوروز که اوج مسافرت‌ها است زائران بسیاری از یادمان‌ها بازدید می‌کنند.

کرمانشاه آماده پذیرایی از کاروان های راهیان نور

‌افتتاحیه راهیان نور کشور اردیبهشت ماه در بازی دراز

قنبری خاطرنشان کرد: ۱۶ اسفندماه برنامه یادواره شهدا در پادگان ابوذر توسط ارتش برگزار شد و در اردیبهشت ماه با برپایی یادواره شهدای عملیات بازی دراز و یادواره شهید شیرودی در شهرستان سرپل ذهاب، همزمان با افتتاحیه راهیان نور کشور در خدمت کاروان‌های راهیان نور خواهیم بود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1085671